עו"ד יצחק בם

עו"ד יצחק בם

30.05.2014

עו"ד יצחק בם – עוסק בעיקר במשפט הפלילי, המשפט המנהלי וזכויות אדם.

עו"ד יצחק (איציק) בם הנו בוגר (בהצטיינות יתירה) האוניברסיטה העברית בירושלים ובעל תואר מוסמך מביה"ס למשפטים של אוניברסיטת הרווארד. במהלך לימודיו היה משך שנתיים חבר במערכת כתב העת "משפטים" – כתב העת האקדמי הוותיק ביותר בארץ בתחום המשפט. התמחה בבית המשפט המחוזי בירושלים אצל השופט יהונתן עדיאל ושימש תקופה קצרה כעוזר משפטי של השופט עדיאל בעת כהונתו במינוי זמני בבית המשפט העליון. חבר לשכת עורכי הדין משנת 2004.

המשפט הפלילי לגווניו מהווה עיקר עיסוקו של עו"ד בם. בשדה משפטי זה עו"ד בם צבר ניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים בהליכים שונים החל מעצר ראשוני ועד הליכי הסגרה וערעורים פליליים מורכבים ובסוגים שונים של עבירות. ערוץ 10 מנה את עו"ד בם ברשימת מאה עורכי הדין הפליליים המשפיעים לשנת 2015.

המשפט המנהלי הנו תחום עיקרי נוסף בו ממקד עו"ד בם את מאמציו. בתחום זה עו"ד בם ייצג לאורך שנים ארגונים ציבוריים ואנשים פרטיים בעתירות לבג"צ ובהתדיינויות שונות מול רשויות המדינה וצבר ידע וניסיון רב בניהול הליכים מול רשויות שלטוניות ועיצוב אסטרטגיה משפטית כוללת בתחום מאבקים בעלי חשיבות ציבורית.

בתחום זכויות האדם עו"ד בם עוסק בהגנה על הזכויות האזרחיות והפוליטיות ובהם חירות אישית, חופש הביטוי. במסגרת זאת עו"ד בם מרבה להגיש תביעות אזרחיות נגד רשויות על מעצרי שווא ופגיעות אחרות בזכויות האזרח, מנהל תביעות דיבה ונלחם בעוולות שלטוניות.

"בעבודתי אני משתדל לשלב בין ידע וניסיון פרקטי לכישורים מחקריים ואקדמיים. מצד אחד חשוב לי להכיר את התיק לפרטי פרטיו, כי האלוהים נמצא בפרטים הקטנים. מצד שני, חשוב לי לערוך מחקר משפטי מקיף בכל סוגיה שאני מטפל בה, כי כך בונים טיעון משכנע ומוצאים פתרונות מקוריים".

הישגים בולטים בתחומי העיסוק:

רע"פ אליצור סגל – פסק דין יסודי הדן בהגבלות חופש הביטוי על-ידי המשפט הפלילי. לאחר מאבק של 11 שנים, הרכב של תשעה שופטי בית המשפט העליון זיכה את המערער מעבירה של העלבת עובד ציבור בגין כתיבת מאמר ועיצב מחדש את היחסים בין המשפט הפלילי לבין הזכות לחופש הביטוי.

עע"מ משרד המשפטים נ' אליצור סגל – פסק דין הקובע כי לנאשם בפלילים יש זכות לקבל מידע על החלטות בדבר סגירת תיקים או העמדה לדין במקרים דומים כדי לתמוך בטענה של הגנה מן הצדק. פסק הדין שינה את "כללי המשחק" בין ההגנה לתביעה בהליכים פליליים וקבע את חובת התביעה לחשוף לנאשם מידע על התנהלותה בתיקים אחרים.

בג"צ פלונית – פסיקה תקדימית ביחס למידת ההתערבות של המדינה בהחלטה של זוג להיזקק לשירותי פונדקאות. בית המשפט קבע כי מספר הילדים שכבר יש לזוג אינו יכול להוות שיקול לדחיית בקשתם התחיל בהליך פונדקאות.

 

השכלה:

תואר שני במשפטים (LL.M.), בית הספר למשפטים של אוניברסיטת הארווארד (Harvard), ארה"ב, 2005.

תואר ראשון במשפטים (LL.B) בהצטיינות יתירה, האוניברסיטה העברית בירושלים, 2003.

 

ניסיון מקצועי נוסף:

חברות במערכת כתב העת "משפטים".

התמחות בבית המשפט המחוזי בירושלים תחת פיקוחו של כבוד השופט יהונתן עדיאל.

לאחר ההתמחות שימש כעוזר משפטי של כבוד השופט עדיאל בבית המשפט העליון.

שימש כעוזר הוראה בקריה האקדמית למשפטים- קריית אונו בתחום המשפט המנהלי.

 

שפות:

עברית

רוסית

אנגלית

כתובת ליצירת קשר: itzikbam@gmail.com